Produkcja schodów z granitu

Według autorów "Wielkiego Sennika" ujrzenie podczas snu kamiennych schodów oznacza spóźnione, aczkolwiek pomyślne załatwienie sprawy. Dlaczego przypisuje im się takie znaczenie - nie wiadomo, dobrze wykonane, gustowne i wygodne schody są natomiast z pewnością jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Nie tylko umożliwiają wejście do niego czy komunikację pomiędzy różnymi jego poziomami, pełnią też funkcję reprezentacyjną i są bardzo istotną częścią wystroju wnętrza.

Schody znane są od najstarszych czasów, można by rzec, że są równie stare, co nasza cywilizacja. Przez długi czas jednak, całą starożytność i średniowiecze, miały jedynie zastosowanie czysto praktyczne. W owych czasach jedynie wykonane z kamienia stopnie zewnętrzne, prowadzące do obiektów dużej rangi (takich jak świątynie, pałace, zamki, teatry czy grobowce władców), pomimo prostej konstrukcji stanowiły element architektoniczny zdobiący budowlę. Zmiany przyszły wraz z Renesansem. W okresie tym zaczęto stosować coraz bardziej dekoracyjne formy schodów we wnętrzach rezydencji bogaczy i budynkach użyteczności publicznej, w domach mieszkalnych zaczęły się również pojawiać ciasne, słabo oświetlone, schody dla służby. W czasach nam współczesnych schody mało wygodne i brzydkie buduje się już tylko na halach fabrycznych i zakładach, w domach o estetykę nie dba się już tylko o schody prowadzące do piwnic, bądź na poddasze.

Obecnie komfort i prestiż, jaki zapewniają tyle wygodne, co eleganckie kamienne schody, nie stanowią już domeny możnych tego świata. Walory, trwałość i niewygórowana cena materiału, z którego są wykonane, docenia coraz więcej ludzi i coraz częściej pojawia się on w formach małej architektury. Dzieje się tak także za sprawą długowieczności kamienia, dzięki któremu bez konserwacji i napraw podziwiać go można przez lata.

GranitStyl oferuje Państwu wyjątkowe, oryginalne, od projektu po wykonawstwo realizowane zgodnie z życzeniami klienta schody, posadzki, deptaki czy trotuary z najwyższej jakości kamienia, sprowadzanego do Polski z różnych stron świata. Wszystkie nasze wyroby są bardzo dokładnie wykończone, a ich estetyka i funkcjonalność sprawiają, że często stają się najbardziej reprezentacyjnym elementem wnętrza domu. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą!

Porady praktyczne (wg miesięcznika Murator):

  • Wygodne schody powinny mieć minimum 90, a najlepiej 120 cm szerokości.
  • Stopnie powinny mieć 14-15 cm wysokości i co najmniej 28 cm długości. Czoło stopni powinno być płaskie, bez dodatkowych podcięć, wrębów czy nosków.
  • Stopnie powinny mieć spadek 1-2% (w kierunku od budynku), tak aby umożliwić odpływ wody opadowej.
  • Materiał na schody nie może być śliski: wskazany jest niepolerowany gres, klinkier o nieszkliwionej powierzchni, kamień o powierzchni groszkowanej lub polerowanej. Bezpieczeństwo stopni zapewnią dodatkowo antypoślizgowe ryfle na płytkach ceramicznych lub kamiennych.
  • Przyjmuje się, że długość najkrótszego boku podestu (spocznika) nie powinna wynosić mniej niż 90 cm, zaś dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim 140-150 cm.
  • Gdy schody mają powyżej 0,5 m wysokości, powinny być z balustradą, gdy mają do 1 m wysokości, można z niej zrezygnować – ale tylko wtedy, kiedy są szersze o 50 cm z obu stron drzwi, do których prowadzą.